Ellenőrzés munka közben
Meddig mehet el a munkáltató?
A munkavállalók munkahelyi ellenőrzése olyan terület, mely folyamatosan viták középpontjában áll. Az ellenőrzés ugyanis a munkáltató munkaviszonyból eredő joga, mely jogosultság ugyanakkor nem parttalan. Ezt a kényes egyensúlyt vizsgálta az Európai Emberi Jogi Bíróság a Barbulescu-döntésben, melynek megállapításait, illetve a gyakorlati tennivalókat mutatjuk be.
Ennek lényege:
A jogeset középpontjában az a kérdés állt, hogy a munkáltató munkavégzéssel összefüggő ellenőrzése meddig terjedhet, illetve az ellenőrzés keretében szerzett információkra milyen döntést alapíthat.
A jogeset nevét is adó Barbulescu román mérnök, akit sales-es munkakörben foglalkoztattak. Munkaidejében privát tartalmú üzeneteket is váltott többek között menyasszonyával, amit a munkáltató kifogásolt. Később a munkavállaló munkaviszonyát is megszüntették.
A munkavállaló az ezt követő peres eljárásban arra hivatkozott, hogy nem kapta meg a kifejezett, előzetes tájékoztatást azzal összefüggésben, hogy internethasználata, e-mailhasználata ellenőrzés alatt áll, azaz, hogy figyelik. Ennek hiányában pedig elkerülhetetlenül a magánéletével összefüggő adatai kerültek a munkáltató birtokába.
A bíróság a munkavállaló és a munkáltató jogosultságait súlyozva a munkavállaló álláspontját fogadta el azzal, hogy megismételte: a munkáltató alapvető joga a munkahelyi ellenőrzés, melyet azonban megfelelő körültekintéssel kell végrehajtania. Ezt a körültekintést azonban a vitás esetben elmulasztotta.
Forrás: adózóna
Elérhetőségeink:
UNICONT PLUSZ Könyvelőiroda
Adószám: 14510887-1-42, 26230465-1-42 67296101-1-42
Cégj.szám: 01-09-907082; 01-09-309085; 01-09-348213