Munka kisgyermek mellett
Ezek a főbb tb- és munkajogi szabályok
A munkaviszonyban álló szülők egy része a gyermek születését követően több évig otthon marad, míg másik részük pár hónap elteltével visszamegy dolgozni.
Részletesen ismertetjük, hogy a – gyermek gondozása céljából kivett szülési, fizetés nélküli szabadság ideje alatt – gyermekét otthon gondozó, valamint a gyermek születését követően munkába álló munkavállalókra milyen társadalombiztosítási és munkajogi szabályok vonatkoznak.
A gyermekét otthon gondozó munkavállalóra vonatkozó társadalombiztosítási és munkajogi szabályok
A 2012. évi I. tv. (munka törvénykönyve) alapján a munkavállaló a gyermek gondozása céljából 24 hét szülési szabadságra, továbbá gyermeke harmadik életévéig fizetés nélküli szabadságra jogosult.
Ha a szülési, illetve a fizetés nélküli szabadság alatt a munkavállaló a gyermekét otthon gondozza, biztosítási jogviszonyára az alábbi előírások irányadók:
Az egyik szabály a munkaviszonyára mint biztosítási jogviszonyára vonatkozik. Ha a munkavállaló a szülési, fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozást segítő ellátásban részesül, akkor nem szünetel a biztosítása.
Ennek a szabálynak többek között azért van jelentősége, mert ha minimum egy éve magyar lakcímmel rendelkező munkavállaló biztosítási jogviszonya szünetelne, akkor fizetnie kéne a havi 7110 forint (napi 237 forint) egészségügyi szolgáltatási járulékot. Tekintettel arra, hogy biztosítási jogviszonya nem szünetel, így egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség nem áll fenn.
Ugyancsak a fenti szabályt kell alkalmazni akkor is, ha a munkavállaló kisgyermeke beteg, és a munkavállaló a gyermeke ápolása címén fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.
forrás: Adózóna
Elérhetőségeink:
UNICONT PLUSZ Könyvelőiroda
Adószám: 14510887-1-42, 26230465-1-42 67296101-1-42
Cégj.szám: 01-09-907082; 01-09-309085; 01-09-348213